Bezglutenowe Wakacje – Wskazówki

Bezglutenowe Wakacje – Wskazówki

Jeśli masz celiakię, nadwrażliwość na gluten lub alergię na pszenicę, możesz się martwić lub niepokoić podróżowaniem. Na szczęście wiele linii wycieczkowych oferuje szeroką gamę ofert bezglutenowych, dedykowane obszary przygotowania i dodatkowe szkolenia dla personelu. Jednak wszystkie dostępne opcje bezglutenowe mogą nie znajdować się w menu lub na wystawie w bufetach.
Jeśli planujesz rejs, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, jak spędzić niesamowite bezglutenowe wakacje!

Bezglutenowe Wakacje – Wskazówki

 1. Powiadom swoją linię wycieczkową
  Powiadomienie linii rejsowej, że masz celiakię lub jesteś osobą bezglutenową, powinno nastąpić przed datą wejścia na pokład. Ta informacja dla przewoźnika, odnośnie ilości osób potrzebujących produktów bezglutenowych, pomoże im zamówić większe ilości żywności bezglutenowej, aby mieć je pod ręką. Wiele linii wycieczkowych oferuje chleb, pizzę, makaron, itp.
 2. Na pokład zabierz swoje przekąski
  Jak wspomniałam powyżej, wiele rejsów ma w ofercie bezglutenowe skarby. Jednak możesz sam zabrać ze sobą kilka przekąsek,
 3. Pamiętaj o torebkach strunowych
  Zakupione na pokładzie przekąski, których nie zdążysz zjeść podczas lotu, najlepiej zabrać ze sobą. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się, gdy zabezpieczysz je w szczelnych torebkach strunowych.
 4. Dowiedz się, gdzie zjeść
  Najlepszą obsługę i dbałość o szczegóły znajdziesz w specjalistycznych restauracjach, mających w menu oznaczenia gluten free. Jednak są to wyjątki i trzeba mocniej zagłębić się w temat. Dlatego przed wyjściem 'w miasto’ warto sprawdzić w internecie ofertę pobliskich restauracji, poczytać opinie. Dodatkowo przed zamówieniem warto porozmawiać z kelnerem bądź szefem kuchni, którzy powinni doradzić oraz przygotować bezpieczny posiłek.
 5. Nawiązuj znajomości
  Większość szefów kuchni oraz kelnerów będzie chciała upewnić się, że masz wspaniałe wrażenia z pobytu w ich restauracji. Dlatego gdziekolwiek jesz w ciągu pierwszych 1-2 dni, postaraj się zamienić z obsługą więcej niż jedno słowo. Personel ma dostęp do wszystkich kuchni i zazwyczaj z przyjemnością załatwi specjalne jedzenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 6. Poznaj swój ulubiony alkohol
  Jeśli planujesz zamówić napoje alkoholowe, upewnij się, że kelner lub barman wie, że jesteś bezglutenowy. Większość win jest bezglutenowa (uważaj na wina, które zawierają dodane aromaty), możesz również rozważyć brandy, rum, tequilę lub wódkę bezglutenową.
 7. Weź leki
  Zawsze pakuj leki, których możesz potrzebować na wypadek, gdybyś trafił na gluten. W razie potrzeby zawsze możesz porozmawiać z personelem hotelu odnośnie najbliższej placówki medycznej.

Stosując powyższe porady, Twoje wakacje na pewno będą udane oraz bezpieczne 🙂

Bezglutenowych wakacji!
Bezglutenowa Narzeczona