Celiakia a niepłodność

Celiakia a niepłodność

Próby zajścia w ciążę, te nieudane, z miesiąca na miesiąc, mogą być frustrujące i bolesne – ale czy celiakia ma jakiś wpływ na bezpłodność? Według amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, na 100 par około 13 z nich będzie miało pewne komplikacje podczas próby poczęcia. Wiadomo, że celiakia, zwłaszcza niezdiagnozowana, jest przyczyną problemów z reprodukcją, takich jak niepłodność.

Celiakia a niepłodność – jaki mają ze sobą związek?

Niektóre badania wykazały, że istnieje związek między kobietami z niezdiagnozowaną celiakią a niepłodnością. Powód tego nie jest dokładnie znany. Istnieje jednak hipoteza, że problemy żywieniowe, takie jak złe wchłanianie, które jest powszechne w celiakii, mogą powodować problemy z płodnością. Inną przyczyną może być układ odpornościowy. Według NCBI niepłodność może być spowodowana „mechanizmami immunologicznymi lub niedoborem składników odżywczych” u kobiet z celiakią. Stwierdzono, że gdy dieta bezglutenowa jest przestrzegana w 100 procentach, szanse na udaną ciążę rosną, o ile nie ma innych czynników leżących u podstaw.

Celiakia może powodować niedobór kwasu foliowego, selenu i cynku. Każda z tych witamin jest niezbędna, zwłaszcza w okresie rozrodczym.

„Przewlekły stan zapalny i/nasze niedożywienie u matki mogą słabo sprzyjać udanej ciąży. Ponadto badania laboratoryjne wykazały, że przeciwciało w celiakii [transglutaminaza tkankowa] może wiązać się z komórkami łożyska i powodować szkody” – powiedział Benjamin Lebwohl, MD, MS, dyrektor badań klinicznych w Celiac Disease Center na Columbia University.

Niezdiagnozowana vs. zdiagnozowana celiakia

Ryzyko związane z ciążą jest różne przed i po rozpoznaniu celiakii:
„Większość opisanych problemów dotyczących wyników ciąży w celiakii stwierdzono w nierozpoznanej celiakii” – powiedział Lebwohl. „Oznacza to, że pacjenci z niezdiagnozowaną [a zatem nieleczoną] celiakią wydają się mieć zwiększone ryzyko takich wyników, jak poronienia lub trudności z zajściem w ciążę”.

Przed rozpoznaniem i leczeniem celiakii kobiety miały zwiększone ryzyko samoistnego poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Dane pochodziły z całej populacji duńskich kobiet w latach 1977-2016. Analizą objęto 6319 kobiet z rozpoznaniem celiakii, które miały rejestry kontrolne w rejestrze zdrowia. Po postawieniu diagnozy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było takie samo, jak u kobiet w populacji ogólnej. Nie miały już problemów w czasie ciąży i porodu.

Natomiast kobiety z celiakią miały mniej ciąż niż przeciętnie w ciągu dwóch lat przed diagnozą. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety z niezdiagnozowaną celiakią miały o 11 więcej poronień i 1,62 więcej martwych urodzeń na 1000 żywych urodzeń. Sprzyja to skupieniu się na wczesnej diagnozie u kobiet, zwłaszcza tych, które tracą ciążę. Po diagnozie ryzyko się zmienia.

„U osób ze zdiagnozowaną celiakią, które już rozpoczęły dietę bezglutenową, ryzyko w dużej mierze znika” – powiedział Lebwohl. Kluczem do ciąży z celiakią – i ogólnie kluczem do choroby – jest przestrzeganie diety bezglutenowej i konsekwentna opieka kontrolna.
„Ważne jest, aby trzymać się ścisłej diety bezglutenowej przed i podczas ciąży oraz być na bieżąco z rutynowymi kontrolami przeciwciał i składników odżywczych w celiakii” – powiedział Lebwohl.

Problemy z cyklem menstruacyjnym

Niektóre przyczyny niepłodności to problemy z cyklami menstruacyjnymi. Część kobiet odkrywa, że całkowicie 'tęsknią’ za okresem. Dodatkowo niezdiagnozowana celiakia może prowadzić do utraty miesiączki. Jednak po wprowadzeniu diety bezglutenowej, cykl menstruacyjny powinien być kontynuowany, jeśli dieta była jedynym problemem.

Objawy niepłodności

Jeśli starasz się przez rok lub dłużej, jednak bez powodzenia ciąży, czas porozmawiać z lekarzem. Kobiety powyżej 35 roku życia, powinny zasięgnąć porady lekarza po sześciu miesiącach prób. Ponadto należy pamiętać o wielu typowych objawach niepłodności, takich jak:

  • Nieregularne okresy
  • Ciężkie lub bolesne miesiączki
  • Zmniejszony popęd seksualny
  • Wahania hormonów
  • Przybranie na wadze
  • Wzrost włosków na twarzy
  • Rzednące włosy

Jeśli doświadczasz niepłodności, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Pamiętaj, aby przestrzegać diety bezglutenowej lub uzyskać diagnozę, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć celiakię, i zbadaj inne problemy, które mogą być czynnikiem przyczyniającym się do tego.

Bezglutenowa Narzeczona 🙂