Czy istnieją inne korzyści z diety bezglutenowej?
Dieta bezglutenowa może mieć wiele korzyści. Oczywiście te lecznicze – gdzie jest niezbędna dla osób chorych na celiakię. Dodatkowo zdrowotne dla osób chorych np. na Hashimoto czy mających problemy z jelitami. Istnieją więc korzyści, ale i wady. Oraz wiele mitów na temat diety bezglutenowej. W tym wpisie postaram się trochę o tym wszystkim opowiedzieć.
Dieta bezglutenowa – czy można na niej schudnąć?
Niektórzy przechodzą na dietę bezglutenową wyłącznie po to, by schudnąć. To faktycznie może się udać, pod warunkiem, że wykluczysz pszenicę jako główne źródło węglowodanów, ale nie zastąpisz jej niczym innym. W badaniach na zwierzętach dieta bezglutenowa zapobiegała rozwojowi otyłości i zaburzeń metabolicznych, ale gdy gluten wyeliminowano z menu, myszy nie karmiono zastępnikami w postaci produktów bezglutenowych. Dieta wykluczająca białe produkty czy dieta Atkinsa (żadnego chleba, makaronu, ziemniaków, ryżu, ciast i ciasteczek) zazwyczaj zapewnia utratę wagi, może jednak być za mało wartościowa, jeśli tych węglowodanów nie zastąpi odpowiednia ilość owoców i warzyw. Poza tym trudno w niej wytrwać 🙂
Czy można mieć więcej energii na diecie bezglutenowej?
Jeśli nie chorujesz na celiakię, dieta bezglutenowa niestety raczej nie zmieni Cię w króliczka ze znanej reklamy baterii. Chociaż wciąż wiele osób upiera się, że po zjedzeniu produktów z glutenem czują się ospale czy zmęczone, brakuje dowodów naukowych potwierdzających taką zależność. Takie zmęczenie jest powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza po dużym posiłku, gdy organizm wydziela rozmaite hormony, by wspomóc trawienie. Te hormony, uwalniane w jelitach, wpływają również na mózg i wywołują znużenie, na które skarży się tyle osób.
Czy można zostać światowej klasy sportowcem? Albo czy wiara może poprawić wyniki?
Stosowanie diety bezglutenowej przez sławne osoby, zachwalanie jej przez hollywoodzkie gwiazdy i światowej klasy sportowców jeszcze bardziej zwiększyło atrakcyjność tego sposobu odżywiania się wśród ogółu społeczeństwa. Społeczeństwa zauroczonego celebrytami, modnymi dietami oraz ideą efektu placebo – ludzi pragnących uwierzyć w coś na tyle mocno, by faktycznie zaczęło to działać.
Przeprowadzone w Australii badanie 18 medalistów olimpijskich i/lub mistrzów świata, którzy nie cierpieli na celiakię, a jednak przestrzegali diety bezglutenowej przez 50-100 procent czasu, wykazało, że głównym powodem odstawienia przez nich glutenu była autodiagnoza, w wyniku której stwierdzili u siebie nadwrażliwość na gluten, Wiedzę na temat diety bezglutenowej czerpali głównie z internetu, od trenerów lub innych sportowców. Ani diagnoza, ani leczenie nie opierały się na zdrowotnych przesłankach, a wyłącznie na przekonaniu, że usunięcie glutenu dostarczy im korzyści zdrowotnych oraz wywoła efekt ergogeniczny.
Słowem podsumowania – jeśli nie cierpisz z powodu długotrwałych objawów wymagających leczenia, dieta bezglutenowa może zadziałać jak placebo, ale może też się okazać polem minowym.
Niestety pewnie teraz wiele osób może się oburzyć, ale jest to wiedza książkowa, na podstawie badań, itp. Ale jeśli czujesz, że dieta bezglutenowa Ci pomaga, nie powoduje odwrotnego wpływu oraz wyniki badań lekarskich się poprawiają – to tak trzymaj!
Źródło: "Gluten na widelcu", Peter H.R. Green, Rory Jones
You must be logged in to post a comment.