Kiedy dieta bezglutenowa działa?

Kiedy dieta bezglutenowa działa?

Przede wszystkim – czym jest gluten? Gluten to ogólny termin używany na określenie białka zapasowego pszenicy. Sama pszenica składa się w mniej więcej 10-15$% z białka – reszta to skrobia. Po wypłukaniu granulek skrobi z mąki pszennej zostaje właśnie gluten. Frakcją glutenu, której poświęca się najwięcej badań w związku z celiakią, są gliadyny. W tym wpisie poruszę temat czy i kiedy dieta bezglutenowa działa.

Kiedy dieta bezglutenowa działa

Gdy masz celiakię i wykluczenie glutenu pozwala na wyleczenie jelit dotkniętych stanem zapalnym

Dieta bezglutenowa to prawdziwe wybawienie dla osób z celiakią i sprawdzona metoda leczenia tej choroby. Jeśli ściśle się jej przestrzega, łagodzi objawy, umożliwia uzupełnienie rezerw składników odżywczych, które zostały uszczuplone przez uszkodzoną wyściółkę jelit, a w przypadku dzieci pozwala na odbudowanie strat masy kostnej, wywołanych przez złe wchłanianie się wapnia.

Gdy masz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, a dieta pomaga w zmniejszeniu objawów

Chociaż nie istnieją jeszcze badania pozwalające na zdiagnozowanie tej dolegliwości, wiele osób podejrzewa, że cierpi na nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, bo po jego odstawieniu odczuwają znaczną ulgę, a dieta bezglutenowa łagodzi zaburzenia neurologiczne, wysypki i objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak gazy i wzdęcia.

Gdy cierpisz na zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego może się rozwinąć w skutek nadwrażliwości na pokarmy, które większość osób toleruje bez problemu. To diagnoza wykluczająca (gdy inne badania dały negatywne wyniki), a restrykcje dietetyczne mogą być skuteczne, niejednokrotnie tylko częściowo, w przypadku pacjentów z nietolerancją węglowodanów.

Gdy po prostu wierzysz, że dieta bezglutenowa działa

Placebo nie ogranicza się wyłącznie do tradycyjnej tabletki cukru, ale obejmuje każde zjawisko, które wpływa korzystnie na oczekiwania pacjenta. 🙂

Źródło: "Gluten na widelcu", Peter H.R. Green, Rory Jones