Nietolerancja laktozy w celiakii. Jak te choroby wpływają na siebie?

Nietolerancja laktozy w celiakii. Jak te choroby wpływają na siebie?

Nietolerancja laktozy a celiakia, co mają ze sobą wspólnego? Czy mogą występować w tym samym czasie? Jak sobie radzić? Jak postępować w przypadku tych dwóch nietolerancji? Czy te choroby wpływają na siebie nawzajem?

Nietolerancja laktozy a celiakia

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od laktozy. Występuje ona naturalnie jedynie w produktach mlecznych lub bezpośrednio w mleku. Po spożyciu koniecznie jest strawienie. Trawienie nie może odbyć się bez enzymu, czyli laktaza, która to rozkłada laktozę do dwóch cukrów. Jakich? Glukozy i galaktozy. Na nietolerancję laktozy może zachorować osoba o każdej płci i w każdym wieku, najczęściej jednak staje się to w okresie niemowlęcym.

Nietolerancja laktozy u osób chorych na celiakię objawia się przede wszystkim stopniowym zanikiem kosmków jelitowych, co powoduje niedobór enzymów trawiennych. Zazwyczaj krótko po wystąpieniu objaw celiakii i diagnozie w kierunku tej choroby, rozpoznawana jest także nietolerancja laktozy.

Objawy nietolerancji laktozy

Każdą chorobę można oczywiście poznać po objawach, jednak często mogą być one mylące. Jeśli więc zauważacie u siebie niektóre symptomy skontaktujcie się z lekarzem i pozwólcie się zdiagnozować.

Jakie objawy występują najczęściej? Przede wszystkim biegunki, o wszelakim stopniu nasilenia, ale także wzdęcia, gazy, złe samopoczucie, nudności, wymioty, bóle brzucha czy uczucie przelewania.

Leczenie nietolerancji laktozy w celiakii

Jeśli lekarz zdiagnozuje u was nietolerancję laktozy, musicie wykluczyć z diety wszelakie produkty, które mogą ją zawierać. To nie tylko mleko, ale także sery, jogurty, niektóre zupy czy sosy. W przypadku, w którym dodatkowo cierpicie na celiakie, czyli nietolerancje glutenu, również te produkty z diety musicie wykluczyć. Co więc jeść?

Sklepy w swojej ofercie posiadają coraz więcej produktów bezglutenowych czy bezlaktozy. Dostępne są nie tylko mleka roślinne, ale także te bezlaktozowe. Taka dieta wcale nie musi być nudna. Możliwości macie naprawdę sporo. Polecamy wam zajrzeć na naszego bloga, na którym znajdziecie wiele ciekawych i smacznych przepisów!