Podstawy Diety Bezglutenowej
Przyzwyczajenie się do diety bezglutenowej nie jest tak przytłaczające, jak mogłoby się wydawać, gdy znasz podstawowe zasady. Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w diecie bezglutenowej, czy stosujesz ją od lat, informacje tutaj zawierają źródło bezpiecznej żywności, niebezpiecznej, oraz żywności, która może znaleźć się w „szarej” strefie. Niniejsze wytyczne, opracowane zostały przez zarejestrowanego dietetyka (RDN), mają zapewnić dobry początek drogi do zdrowego, szczęśliwego życia bez glutenu.
Podstawowa zasada nr 1: Zacznij jeść naturalnie bezglutenowe produkty
Niektórzy producenci mogą zdecydować się na użycie etykiety bezglutenowej na swoich produktach spożywczych i napojach, ale nie jest to konieczne, aby te produkty były oznaczone jako bezglutenowe, aby były bezpieczne. Czyli np takie produkty jak:
- Owoce świeże, konserwowe lub mrożone.
- Warzywa świeże, konserwowe lub mrożone bez sosu.
- Zwykłe mięso – wołowina, kurczak, ryby i wieprzowina bez panierki i bulionu.
- Zwykłe produkty mleczne, w tym mleko, jogurt i ser.
- Orzechy i masła orzechowe. (Sprawdź etykiety, aby upewnić się, że do opakowań orzechów nie dodano pszenicy).
- Napoje takie jak woda butelkowana, czy soki owocowe.
Podstawowa zasada nr 2: Czytaj etykiety produktów
Reguła znakowania produktów bezglutenowych z 2014 r. Food and Drug Administration (FDA) ustanowiła standard tego, co oznaczają słowa „bezglutenowe” na etykiecie żywności. FDA reguluje większość żywności pakowanej, jaj w skorupkach i suplementów diety.
Producenci nie są jednak zobowiązani do oznaczania żywności jako bezglutenowej. Jednak producenci, którzy zdecydują się na użycie etykiety bezglutenowej, muszą spełniać specyfikacje określone w regule.
Niektóre firmy mają na opakowaniu unikalny symbol bezglutenowy, podczas gdy inne mogą po prostu mieć nadrukowane słowa „bezglutenowe” z przodu lub z tyłu opakowania. Możesz także poszukać symboli zewnętrznych testów i certyfikacji produktów bezglutenowych. Nie trzeba jednak ograniczać się tylko do produktów, które posiadają te certyfikaty. Możesz kupić dowolny produkt oznaczony jako bezglutenowy.
Zwroty, które możesz zobaczyć na etykietach opakowań, które oznaczają to samo, co bezglutenowe, obejmują „bez glutenu” i „gluten free”. Natomiast zwrot taki jak „może zawierać śladowe ilości glutenu” nie oznacza tego samego, co bezglutenowe. Wyrażenie „niskoglutenowy” (u nas w kraju chyba nie spotykane) również nie jest zdefiniowane i nieuregulowane.
Nawet jeśli produkt ma etykietę bezglutenową, nadal rozsądnie jest zeskanować listę składników, aby upewnić się, że żywność nie zawiera żadnych składników zawierających gluten. Czasami żywność jest nieprawidłowo oznaczana przez producenta jako bezglutenowa. Wydaje się, że występuje to najczęściej w przypadku sosu sojowego na bazie słodu i pszenicy.
You must be logged in to post a comment.