Sushi bezglutenowe – na co zwracać uwagę? Japońska kuchnia

Sushi bezglutenowe – na co zwracać uwagę? Japońska kuchnia

Dieta bezglutenowa wielu osobom kojarzy się z wyrzeczeniami. W końcu tego nie można jeść, tamtego też nie za bardzo, wędrujemy po sklepie szukając znaczka informującego o tym, że produkt jest bezglutenowy. Jak sprawa wygląda w przypadku japońskiego przysmaku. Bezglutenowe sushi – czy istnieje? Tak! Na co zwracać uwagę przy wyborze? Odpowiadamy!

Czy zwykłe sushi jest potrawą bezglutenową?

Sushi to potrawa japońska, złożona głównie z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz wypełniona dodatkami. Zazwyczaj są to surowe owoce morza, wodorosty, kawałki ryb, warzywa, grzyby, tofu itp. W teorii sushi jest więc potrawą bezglutenowa. Wiele restauracji jednak wzbogaca je o składniki, które już zawierają gluten. Tak naprawdę to właśnie dodatki mogą zamienić sushi w potrawę niezdatną dla spożycia dla osób z celiakią.

Dodatki do sushi, które zawierają gluten:

Jakie dodatki, które stosują restaurację czy też producenci sushi mogą zawierać gluten? Ryż jest bezglutenowy, jednak może być przechowywany w miejscu, w którym znajdują się także inne produkty, a te mogą już zawierać gluten. Warto podczas składania zamówienia np. w restauracji, zapytać o ten istotny szczegół. Sos sojowy, zalewa czy wasabi również może zawierać gluten. Podobnie jest np. z sushi surimi czyli sushi, które zawiera paluszki krabowe.

Kupując sushi np. w sklepie sprawa jest znacznie prostsza. Jak z pewnością wiesz produkty bezglutenowe oznaczone są specjalnym symbolem, który od razu informuje cię czy dany produkt nadaje się do spożycia osobom chorym na celiakię.

Sushi bezglutenowe – czy jest dozwolone w diecie?

Sushi z pewnością nie jest potrawą dla każdego, jeśli jednak jesteś prawdziwym smakoszem tego japońskiego dania, głową do góry! Jak sam widzisz, nie musisz z niego rezygnować całkowicie. Wystarczy, że zwrócisz większą uwagę na to co znajduje się w środku czy w jaki sposób jest ono przyrządzane. Nie bój pytać się obsługi, w końcu chodzi tutaj o twoje zdrowie czy nawet życie. Z pewnością kelner czy kelnerka udzieli ci odpowiedzi na każde pytanie, które zadasz.