W jakich okolicznościach dieta bezglutenowa nie działa?
Ostatnio był post o tym, kiedy dieta bezglutenowa działa. W tym wpisie za temat stawiamy odwrotną tezę i odpowiadamy w jakich okolicznościach dieta bezglutenowa nie działa.
Na pewno nie działa wtedy, gdy gluten nie jest prawdziwa przyczyną Twoich problemów i/lub gdy nie leczysz innej choroby, na którą rzeczywiście cierpisz.
Do takich chorób można zaliczyć:
- SIBO,
- nietolerancję laktozy,
- nietolerancję fruktozy,
- inne nietolerancje pokarmowe,
- mikroskopowe zapalenie jelita grubego,
- gastroparezę (stan, w którym żołądek nie jest opróżniany we właściwym tempie),
- dysfunkcję mięśni dna miednicy (osłabienie mięśni dna miednicy, często wywołane przez poród)
- problemy związane z lekami, które przyjmujesz.
Po przeprowadzeniu gruntowego badania lekarskiego często okazuje się, że osoby z grupy PWAG w rzeczywistości cierpią z powodu innych dolegliwości i mogą wrócić do spożywania glutenu bez negatywnych skutków, pod warunkiem, że podejmą odpowiednie leczenie innych schorzeń.
Gdy żywisz mylne przekonanie, że dieta bezglutenowa to panacenum na wszelkie dolegliwości zdrowotne.
Z danych z przeprowadzonej ankiety przez czasopismo „Consumer Reports” wykazała, że aż 63% mieszkańców Ameryki Północnej uważa, iż dieta bezglutenowa poprawia zdrowie fizyczne lub psychiczne, a 33% kupuje bezglutenowe produkty, wierząc, że wspierają one trawienie i funkcjonowanie układu pokarmowego. Jeśli nie masz celiakii lub nietolerancji konkretnych węglowodanów, dieta bezglutenowa nie rozwiąże żadnego z tych problemów.
Gdy dieta bezglutenowa zaburza mikroflorę jelit i wywołuje przykre objawy
Udowodniono, że diety restrykcyjne (bezglutenowa, uboga w FODMAP) zmniejszają różnorodność mikroflory jelitowe, co z kolei może prowadzić do przewlekłych objawów u pacjentów z celiakią, a być może również u osób z innymi schorzeniami. Chociaż długotrwałe skutki tych zaburzeń nie są poznane, powszechnie wierzy się, że zróżnicowana mikroflora jest zdrowsza. Nie istnieje wprawdzie jeden „zdrowy” profil mikroflory, warto jednak śledzić odkrycia naukowe związane z tym tematem.
Jeśli zaburzenia mikroflory jelitowej stanowią skutek uboczny odstawienia glutenu, to powinieneś wziąć pod uwagę konsekwencje, zanim przejdziesz na dietę bezglutenową. Nie dotyczy to naturalnie osób z celiakią, które nie mają takiego wyboru.
Źródło: "Gluten na widelcu", Peter H.R. Green, Rory Jones
You must be logged in to post a comment.